RSS
środa, 27 stycznia 2010
O prawo do własnych przekonań

Na portalu Chrześcijanin24.pl można znaleźć informacje o raporcie zawierającym listę 10 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Obok takich krajów jak Chiny, Erytrea, Pakistan, Iran, Korea Północna, Arabia Saudyjska, na liście tej znalazły się także Indie, gdzie według statystyk w 2009 roku dochodziło do trzech napadów na chrześcijan tygodniowo.

W walce o ochronę praw człowieka na świecie Unia Europejska powinna zwracać większą uwagę na dyskryminację ze względu na poglądy religijne. W zeszłym tygodniu napisałem list w sprawie więzionego Tybetańczyka odsiadującego niesłuszny wyrok w chińskim więzieniu. Wcześniej występowałem w obronie prawosławnych i buddystów. Niestety w wielu krajach nie toleruje się ludzi o chrześcijańskim światopoglądzie. Chrześcijanie nie mogą budować swoich kościołów, nie mogą tworzyć szkół, nie mogą swobodnie wyznawać swej wiary. Na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat ataków na wspólnoty chrześcijańskie. Brałem udział w tej dyskusji. W Parlamencie dość często mówimy o różnego rodzaju fobiach i ich negatywnych skutkach społecznych. Mam na myśli ksenofobię czy homofobię. Niestety te dwa przypadki nie wyczerpują katalogu fobii. Istnieje również fenomen nazywany christianofobią - fobią na chrześcijaństwo. Podobnie, jak w przypadku innych fobii również i w tym przypadku skutki społeczne są zdecydowanie negatywne, a czasami nawet tragiczne.

I właśnie z tego powodu powinniśmy zajmować się przypadkami łamania praw chrześcijan w różnych miejscach świata. Zajmujemy się wyznawcami innych religii, a nawet tymi którzy deklarują się jako osoby niewierzące. Chrześcijanie nie mogą być pozbawieni naszej troski. Czynimy tak, bo wolność religijna jest jedną z podstawowych wartości, którymi kieruje się Unia Europejska. Dlatego właśnie potępiamy i będziemy potępiać wszelkiego rodzaju przemoc, dyskryminację i nietolerancję wobec kapłanów czy wyznawców różnych religii. Przemoc dokonywana ze względu na wierzenia ofiary jest obrzydliwa i bez wątpienia zasługuje na krytykę. Jestem przekonany, że warto zwrócić szczególną uwagę na sprawy związane z przestrzeganiem praw człowieka i ochroną wolności sumienia.

13:38, kaczmarekfilip
Link Dodaj komentarz »