RSS
środa, 25 listopada 2009
Szok - Zbigniew Ziobro przeczy swym obietnicom

W Parlamencie Europejskim odbyła się dzisiaj debata w sprawie eliminacji przemocy wobec kobiet. W trakcie dyskusji bardzo dziwnie zachował się poseł Zbigniew Ziobro, który lubi powtarzać, że jest w Parlamencie po to, by Europa skuteczniej ścigała przestępców. Dziś klaskał i uśmiechał się do swej frakcyjnej koleżanki, która mówiła coś dokładnie odwrotnego. Posłanka Marina Yannakoudakis z Wielkiej Brytanii mówiła, że prawo karne jest domeną państw członkowskich i problemy związane z przemocą wobec kobiet powinny być rozwiązywane na poziomie krajowym. Posłom z PiS-u będzie bardzo trudno przekonać brytyjskich konserwatystów do zmiany stanowiska w tej sprawie. A to oznacza, że podstawowa misja posła Ziobro upada na samym początku kadencji. Nie mogę tylko zrozumieć dlaczego klaskał i uśmiechał się do posłanki, która namawia Parlament do zmierzania w kompletnie innym kierunku niż życzyłby sobie PiS.

20:27, kaczmarekfilip
Link Komentarze (2) »
Diament w popiele

Często narzekamy, że pomoc dla biednych krajów w Afryce jest marnotrawiona i nieskuteczna. I rzeczywiście - w wielu przypadkach wieloletnie wysiłki nie przynoszą rezultatów, których oczekujemy. Na szczęście są kraje, w przypadku których można mieć nadzieję na pozytywne scenariusze. Spotkałem się z ministrem spraw zagranicznych Botswany panem Phandu Skelemani. Botswana to jeden z tych krajów, gdzie zyski z bogactw naturalnych nie znikają w tajemniczy sposób, tylko rzeczywiście służą społeczeństwu. Ponad 92% wpływów z eksportu Botswany pochodzi ze sprzedaży diamentów. Jak tragiczne może być posiadanie diamentów dla miejscowej ludności widzieliśmy chociażby w filmie "Krwawe diamnety". W przypadku Botswany jest inaczej. Mój kolega z Luksemburga był zszokowany, że pod względem poziomu korupcji Botswana, jest według organizacji pozarządowych, na lepszej pozycji niż Polska, nie mówiąc już o Bułgarii.

10:55, kaczmarekfilip
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 listopada 2009
Święto Niepodległości a przyszłość Iranu

Nie tylko Polska obchodzi dziś Święto Niepodległości. Drugim krajem, który świętuje swą suwerenność jest Angola. W obu krajach prze wiele lat brakowało czegoś, co pozwoliłoby w pełni cieszyć się z niepodległości. W Polsce po II wojnie światowej brakowało wolności, a w Angoli, która uzyskała niepodległość 34 lata temu, przez 27 lat trwała wojna domowa. Niepodległość bez wolności czy bez pokoju nie jest tym, co byłoby optymalne dla narodów. Przemawiałem dziś na konferencji irańskiej opozycji, działającej na emigracji. Życzyłem Irańczykom właśnie tego - aby udało się wywalczyć wolność i pokój. Nie ma bowiem wątpliwości, że obie te wartości są w Iranie dobrem deficytowym. Zło może trwać długo, ale dobro zawsze w końcu zwycięża. Tak było w przypadku Polski i tak będzie w przypadku Iranu. Warto jednak pamiętać o tym, o czym mówił dziś w Parlamencie Europejskim Wacław Havel z okazji 20-tej rocznicy przemian z roku 1989 - Złu nie należy ustępować, bo zło ze swej natury będzie wykorzystywało każde ustępstwo.

22:09, kaczmarekfilip
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 listopada 2009
Rio Bravo! - niespodziewana zdrada tajemnicy czyli gdzie rosną banknoty?

Filozofię budowy „odpowiedzialnego budżetu” przez prezydenta Ryszarda Grobelnego wyjawił w "Gazecie Wyborczej" Zbigniew Rusak, szef Zarządu Transportu Miejskiego - Prezydent Grobelny polecił mi przygotowanie takich taryf, które przyniosą dodatkowe 10 mln zł wpływu do budżetu miasta.

Proste? Oczywiście, że proste, ale tylko dla patrzących na miasto w perspektywie najbliższego roku.  Nie ma kasy, to niech się Poznaniacy złożą i zapłacą – zdaje się mówić ustami pana dyrektora Rusaka, prezydent Grobelny. Nieważne, że MPK jest firmą bez strategii kosztowej, nieważne, że nie ma w tym mieście pomysłu na komunikację publiczną. „Kasa, chłopaki!” - woła dzisiaj Pan prezydent do szefów  firm komunalnych.

A w tle słychać „Potrzebuję ponad 40 milionów na Rock in Rio.”

W przeszłości wielokrotonie broniłem projektów budżetu Miasta Poznania. Zawsze jednak było to uzasadnione długoterminowym interesem mieszkańców. Dziś nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego moje ugrupowanie miałoby zgodzić się na propozycje różnych podwyżek opłat obciążających  dla mieszkańców. Prezydent mimowolnie potwierdził, że sam nie wie, co jest dobre dla mieszkańców.

21:37, kaczmarekfilip
Link Dodaj komentarz »
Mur berliński, Polska i ...Mali

Leciałem wczoraj do Brukseli przez Frankfurt. Byłem ciekaw czy przy okazji obchodów 20-ej rocznicy obalenia Muru berlińskiego pamięta się o roli Polski i Solidarności w procesie przemian. Nie wiem, jak inne gazety, ale "International Herald Tribune" dostrzegł rolę Polaków. Duży historyczny fotoreportaż, ilustrujący historię upadku Muru, rozpoczyna się od rozmów Okrągłego Stołu. Jest też zdjęcie Lecha Wałęsy z wiecu przedwyborczego 2 czerwca 1989 r. w Gdyni, ilustrujące notatkę o pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszyscy uważają, że ostatnie 20 lat należy uznać za sukces. Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego przemawiała pani Aminata Traore /polityk z Mali, była minister kultury i turystki/, która ostro i gorzko skrytykowała samozadowolenie Europejczyków, cieszących się z demokratyzacji, liberalizacji i prywatyzacji. Z jej perspektywy Europejczycy dokonują właśnie nowego podziału Afryk, a strefa Schengen to nowy Mur. Według tej wizji świat jest więzieniem, a Europejczycy są tymi, którzy budują bariery. Eksportując demokrację do Afryki, Europejczycy legitymizują tylko lokalne elity, które zajmują się okradaniem swych współobywateli. Ciesząc się z naszej wolności pamiętajmy o tych, którzy zabija ubóstwo. W tym roku było ich na świecie ...18 milionów.

20:00, kaczmarekfilip
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 listopada 2009
Czy będę kandydował?

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego, bardzo często jestem nagabywany przez media czy zdecyduję się kandydować w wyborach na prezydenta miasta Poznania. Otóż odpowiadam, że nie mam na ten czas takich planów. Jednakże muszę oświadczyć, że w razie gdyby sytuacja stała się nadzwyczajnie niebezpieczna dla mojego miasta, jestem gotów jeszcze raz tę sprawę przemyśleć i w stanie wyższej konieczności podjąć odpowiednią decyzję.

 

15:05, kaczmarekfilip
Link Dodaj komentarz »